16. Hjjas Istvn: India si blcsessge

A knyv a hindu eredet filozfiai gondolkods cscsteljestmnyeit mutatja be. A szerz szerint ezek a blcseleti rendszerek nem spekulatv vilgmagyarzatok s nem is valamifle ideolgik, amelyek klnfle trsadalmi csoportok rdekeit szeretnk kifejezni. Ezek a blcseleti iskolk rkrvny gondolatokat fejeznek ki, a vgs valsg megismersnek mdszert kutatjk s arra keresnek vlaszt, hogy hogyan lehet kikszblni az letnkbl a szenvedst s hogyan lehet elrni a tkletes szellemi szabadsg llapott.
* * * * *
17. Hindu halottasknyv
* * * * *
18. Hirschi, Gertrud: Mudrk

A keleti gygytsbl ismert kztartsokat, a mudrkat szinte brhol s brmikor vgezhetjk, hiszen csak ujjainkat kell ehhez hasznlnunk. Gertrud Hirschi knyvbl megtudhatjuk, hogy - mik is azok a mudrk, s miben rejlik csodlatos hatsuk, nbsp;- hogyan hasznlhatjuk ezeket az egyszer kis gyakorlatokat a betegsgek s lelki problmk megelzsre s gygytsra, - hogyan segthetjk el velk spiritulis fejldsnket, - hogyan ersthetjk hatsukat lgzssel, megerstsekkel, vizualizcival, gygynvnyekkel, tpllkozssal, zenvel s sznekkel. A szerz btort, kzvetlen stlusa megknnyti a gyakorlatok elsajttst, s sztnz kiprblsukra.
* * * * *
19. India blcsessge (szveggyjtemny)

"Igen nehz vllalkozs ily szk terjedelemben bemutatni India hatalmas vallsi, blcseleti s trsadalomfilozfiai irodalmt. Szvegeinket gy a teljessg igny nlkl vlogattuk ssze. Inkbb arra sszpontostottunk, hogy az indiai gondolkods legsajtosabb vonsait, alapeszmit vzoljuk fel, s megmutassuk eme eszmk fejldsnek tjt a mai idkig. Fontosnak tartottuk azt is, hogy rvilgtsunk az indiai s a nyugati gondolkods tallkozsi pontjaira, mert gy valljuk, ezek megrtse rvn lehetsg nylik arra, hogy fokozottabb mrtkben merthessnk eme si kultra szellemi kincseibl." (Tenigl-Takcs Lszl, elsz)
* * * * *
20. India misztikja (antolgia)

India mindig gy lt a kpzeletnkben, mint egy olyan orszg, ahol szmunkra elfeledett tudst riznek. Ennek az idtlen blcsessgnek mg korunkban is vannak lettemnyesei. Ez a knyv az indiai valls egyik misztikus gval, a hinduizmus kvintesszencijnak tartott advaita vdntval s tantival ismertet meg bennnket. A lapokon olyan trtnetek elevenednek meg, melyek helyenknt minden elkpzelsnket s lmunkat fellmljk. Bepillantst nyjtanak olyan emberek letbe s tantsaiba, akik felismertk, kzvetlenl megtapasztaltk a vilgunk alapjul szolgl legfbb Valsgot, melyet megismerve - gy mondjk - elrtnk mindent, amit elrni rdemes.
* * * * *
21. Iyengar, B.K.S.: Jga j megvilgtsban

A Jga j megvilgtsban a vilg legnagyobb s legismertebb jgaoktatjnak klasszikus mve. Tbb mint 200 tarts (szana s bandha),valamint 14 lgzgyakorlat (prnjma) gyakorlati szempont, gazdagon illusztrlt lerst tartalmazza. A knyv sszegzi a jga rtelmre vonatkoz tantsokat, s a ndikkal, csakrkkal s a kundalinvel is foglalkozik. Kln fggelk ajnlja az olvas figyelmbe a klnfle betegsgekben hasznlhat specilis gyakorlatokat, s a komoly rdekld szmra a szerz tbb, mint 300 hetes jga tanfolyam programjt is kzli. B.K.S. Iyengar 1936 ta foglalkozik jga oktatssal, s szmos bemutatt tartott mr szerte a vilgon.
* * * * *
22. Iyengar, B.K.S.: Prnjma j megvilgtsban

A Prnjma j megvilgtsban, mint a jgalgzs elmleti s gyakorlati kziknyve, mlt folytatsa a szerz elz, Jga j megvilgtsban cm mvnek, amelyet ma szles krben a hatha jga klasszikus tanknyveknt ismernek. A jelen knyv egyszerre gyakorlatias s alapos: az elmleti rsz tfog htteret ad a jga filozfijrl - mikzben olyan fogalmakat is rszletesen megvilgt, mint pldul a csakrk, a ndk, a mantra vagy a bandhk -, a gyakorlati rsz pedig megbzhat tmutatsknt szolgl mindazoknak, akik el szeretnnek mlylni a jgalgzs mvszetben.
* * * * *
23. Jogananda, Paramahansza: Egy jgi nletrajza

Jogananda nletrajza hzagptl a jgairodalomban. Els zben fordult el, hogy egy valdi hindu jgi megrta lett a nyugati olvask szmra. Kevs ilyen tisztn fogalmazott, tlzsoktl mentes, s az eurpai elme szmra is kvethet rs jelent meg eddig India vilgrl. ltala hiteles forrsbl rteslnk a fejlett mesterek gynevezett termszetfeletti kpessgeirl, mikzben kimert krkpet kapunk spiritulis htterkrl. Jogananda aprlkos rszletessggel s nagy lttat ervel jellemzi a Krisztusra emlkeztet bengli mester, Sr Juktsvar trsasgban eltlttt veit, mikzben a mai India trtnetnek alig ismert fejezett vzolja fel elttnk.
* * * * *
24. Kaczvinszky Jzsef: Kelet vilgossga I.-II.-III.

A Kelet vilgossga els ktete az sz s a logika, a msodik az let, a harmadik pedig a lnyeg megismersnek, szempontjbl trgyalja a jgt. Szerz szavaival: " A yoga nem elmlet, nem gondolkodsra pl tudomny s nem is valls. A yoga nem holt tan, mint ahogy a matematika sem az. A yoga kulcsa: az 'arany kzpt', az egyensly kzpvonala. A nyugati blcselet terikat llt s megmagyarzni igyekszik a lt lnyegt. A yoga ezzel szemben nem elmletek fellltsra trekszik, hanem a lt lnyegnek a kzvetlen megismerse a clja! A yoga arra tant, hogy vannak helyes s helytelen cselekedetek, - a helyesek elsegtik a fejldst, a helytelenek pedig htrltatjk. Aki nem a sajt tapasztalatai rvn gyzdik meg a megismers lehetsgeirl s valsgrl az sohasem foghatja fel teljes mrtkben a yoga lnyegt. Elszr tudomsul kell venni a yoga lltsait, azutn elmlkedni kell azokon, vgl pedig bensleg t kell lni az igazsgt. A yognak szmos gazatt klnbztetjk meg. Valamennyi ms, egymstl eltr irnyt kvetve trekszik a vgs cl fel. Cljuk azonban mindenkor egy s ugyanaz: a ktttsgekl val felszabaduls. Csupn a mdszerk s az eszkzeik klnbznek. Valamennyiknek a lnyege megtallhat azonban abban az alapvet yoga-rendszerben, melyet Patandzsalinak yoga-aforizmi foglalnak magukban."
* * * * *
25. Kozma Andrs: A hindu istenalakok szimblumai
"A legmlyebb tudst s blcsessget a vilg minden tjn s kultrjban tbbszrs ftyol takarja, amelyek kzl az egyik a szimblumok leple. Ez, a tuds bizonyos lnyeges elemeit esszencilis tisztasgban, mintegy srtett szellemi energia formjban trolja. Aki nem rti ezt a nyelvezetet, nem kpes megfejteni a kdolt zeneteket, nem tudja kibonani belle a valdi jelentst." (Feuer Mria, elsz)
* * * * *
26. Osho: Hbor s bke (Bhagavad Gt)

"A hindukegyik leghresebb alapmve, a Bhagavad-Gt a megvilgosodott Krisna, valamint a remek jsz s harcedzett katona hrben ll Ardzsuna kztti prbeszd formjban maradt fenn. Ez a beszllgets India tezer vvel ezeltt vvott Nagy Hborjnak, a Mahbhratnak elestjn zajlik. A jelen ktetben olvashat eladssorozatban Osho a Bhagavad-Gtt az els pszicholgiai tanulmnynak nevezi, amely a Kelet szmra mr jval Freud, Adler s Jung eltt szles krben elrhet volt. Krisna gondolatait Ardzsuna - s egyben mindannyiunk - problmirl csak akkor tudjuk helyesen megtlni, ha megrtjk, hogyan is mkdik az emberi elme." Elsz, rszlet
* * * * *
27. Schmidt Jzsef: Bevezets India szent irodalmba

"Jelesl a kronolgia az ind irodalomtrtnet Achilles-sarka. Egzakt kronolgia egyltalban nincsen: az egsz hossz vdikus korszakban egyetlen egy biztos dtum sincs, a szanszkrit peridusban is csak egy-kett, gyhogy a legfontosabb mvek korra vonatkoz nyugati szakvlemnyek szzadokra rg eltrseket tntetnek fel. A vdikus korszak fels hatra teljesen ismeretlen - sejthetleg inkbb a 3., mint a 2. vezred Kr. eltt; als hatra megkzeltleg a Kr. eltti 1. vezred kzepe - abbl kvetkeztetve, hogy az ez id krl keletkezett buddhizmus az egsz vdikus irodalmat felttelezi. E kt hatr kztt az egyes mvek kora egyltalban nem hatrozhat meg, csak az egsz szvegkategrik relatv kora, ti. az, hogy ez vagy az a kategria rgibb-e vagy ifjabb, mint egy msik. Nagyban s egszben gy ll a szanszkrit irodalom kronolgija is, br itt vannak egyes tmaszpontok: idegen (grg, snai, arab) szerzk mvei s a Kr. utni 5. szzadtl fogva honi feliratok, amelyektl sokat vrhatunk. De az 5.szzad eltti szanszkrit irodalom kronolgija jformn teljesen relatv." (Schmidt Jzsef: Bevezets, rszlet)
* * * * *
28. Rosen, Steven J.: India rejtett kincse

* * * * *
29. Svoboda-Lade: A Tao s a Dharma (A knai orvoslsrl s az ajurvdrl)

"A tao s a dharma, a knai orvoslsrl s az ajurvdrl az emberisg kt legrgibb tretlen gygyt hagyomnyt trja elnk. Knban s Indiban egymstl fggetlenl ltrejtt orvoslsi kultrk ezek, melyek fejldsi korszakaik sorn klcsnsen kicserltk tapasztalataikat, gygymdjaikat s a gygykezelsekben hasznlt anyagaikat. Ez a knyv rdekes s rtkes sszehasonlt m, mely ttr jelentsg a kt orvoslsi rendszer prhuzamos elemzse, valamint trtnelmi, elmleti, gyakorlati kapcsolatainak alapos tanulmnyozsa tern. ltala lehetv vlik ezeknek az si paradigmknak szerves beillesztse a modern orvosi gyakorlatba."
* * * * *
30. Szvmi Rma: Az rmteli let mvszete

Egszsgesen s boldogan is lhetnk, feltve, ha megrtjk, hogy a boldogsgot mi magunk teremtjk meg. A knyv lapjain Szvm Rma azt fejti ki, hogyan tehetnk szert nyugodt s bks tudatra, hogyan fordthatjuk azt befel, miknt hasznlhatjuk azt, az let jelentsrl s magasabb rend cljrl val elmlkedsre. A boldogsg mvszete megkveteli, hogy nmagunk urv vljunk - elszr, hogy sajt testnket s tudatunkat tkletestsk, majd, hogy mesteri mdon talaktsuk a krlttnk lev vilgot.
* * * * *
|