31. Szvmi Rma, Rudolf Ballentine, Szvmi Adzsaja: Jga s pszichoterpia
A jga a legsibb folyamatos rendszer, mely az nkntes fizikai s mentlis nuralommal, s a mdosult tudatllapotokkal foglalkozik. A jga pszicholgijban kzponti helyet foglal el az az elmlet, miszerint tbb klnbz ltezsi szint van, s mindegyik kpes megfigyelni s ellenrizni az alatta lvt. Szmos ilyen szint ltezik a mindennapi gondolkods skjn tl. A jga s meditci munkja s jtka e magasabb szintek szisztematikus felfedezse, fejlesztse s a velk val ksrletezs. E knyv clja nem a jga pszicholgia vagy a modern pszicholgia kritizlsa, hanem azoknak az elmleteknek s gyakorlatoknak bemutatsa, melyeket tapasztalataink alapjn rtkesnek tartunk az ember fejldse s kiteljesedse szempontjbl.
32. Szvmi Rma: Szabaduls a karma ktelkbl

A ktetben olvashat nyolc tantsban Szvm Rama az emberre hrul leglnyegesebb felelssgnek, nmaga megrtsnek tvlatait mutatja meg. A karmt, vagyis a cselekvs s a ltezs mkdst tbb szlbl sodort ktl jelkpezi, ami a szenveds szortsban tartja s szmos jjszletsbe knyszerti az nt. A karma ktelnek szlait a cselekedetek, a gondolatok, a vgyak s a szemlyisgnek az ntudatlan elme mlysgeiben megbv, rejtett hajlamai alkotjk. A karma ezen alkotelemeinek a hatsa abban ll, hogy az elcsndesls keresse kzepette az lland hborgs s a kifel-irnyultsg llapotban tartjk az elmt. Ennek eredmnyekppen az elmt rabul ejtik a trgyak, az eszmk stb.
* * * * *
33. Vgh Bla: A jga s az idegrendszer

" Ha a jga szba kerl, ltalban az gynevezett jgatornra gondolunk. Pedig a jga a rgi Kelet embernek sajtsgos ismeretrendszere. A lnyege az elmlylt nmegfigyels, ennek rvn testi s szellemi mkdseink minl tzetesebb megismerse, s az ismeretek felhasznlsa - mdszeres gyakorlati formjban - egszsgnk tarts megrzse s nmagunk tkletestse rdekben. - Elz knyvben a szerz a hatha jgt, valamint a jga egszsggyi szablyait vonta a tudomny nagytja al. E msodik knyvnek tmjt idegrendszeri jgnak mondhatnnk, amely az emberi test letmkdseinek, klnsen pedig rzelmeinek-rzseinek megfigyelsn s befolysolsn keresztl jut el a cljig: a sokszor megcsodlt, magas fok akaratnevelsig. Br a jga megalapti s mveli mit sem tudtak a mai rtelemben vett idegrendszerrl, mgis olyan ismeretek birtokba jutottak, amelyek j rsze ma is tudomnyos rtknek szmt. Mdszereiket a szerz az ideglettan szemszgbl vizsglja s magyarzza, s teszi gy elsajtthatv a mai ember szmra is."
* * * * *
34. Weninger Antal: Az id partjn

* * * * *
35. Wojtilla Gyula: A mess India

"India az eurpaiak tudatban mindig is a csodk orszgaknt lt, s mr a legrgibb idktl kezdve sokan prblkoztak azzal, hogy eljussanak erre a titokzatos tjra, a mahrdzsk, prik, kgybvlk, jgik, szent tehenek, elefntok, drgakvek, fszerek fldjre, ahol az emberek kasztrendszerben lnek, s a llekvndorlsban hisznek. Ktetnk ennek a kontinensnyi orszgnak kzel ngy vezredes trtnetbe szeretn az olvast bevezetni, az ie. 3.-2. vezredtl kezdve, amikor kialakult az els jelents indiai civilizci, a XVII. szzadig, a mogul uralom buksig s az angol gyarmatosts kezdetig. Kpet kvn adni a trsg fldrajzi, politikai, gazdasgi, trsadalmi viszonyairl, mindennapi letrl, npeirl, vallsairl, kulturlis letrl, mvszetrl gy, hogy kzben megmutatja, hogyan vltak indiaiv az vezredek sorn e trsgbe rkez jabb s jabb hdtk, s miknt tvzdtt ssze kultrjuk az kori indiai kultrval."
* * * * *
36. Yesudian, Selvarajan: Sport s jga

* * * * * |