HATHA YOGA
BEMUTATKOZS
 
PROGRAMAJNL
 
FOGLALKOZSOK
 
TRADCI
 
JGASTDIK
 
LINKAJNL
 
Jga archvum
 
Sznkhja-Jga
 
Hatha-jga-pradpik
 
Mitolgia
 
Rmjana
 
Naptr
2025. Mrcius
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 
LTOGATK
Induls: 2007-01-10
 
Jga (Schmidt)

Schmidt Jzsef
Az ind filozfia
Genius Knyvkiad, Budapest, 1923
Elektronikus kiads: Terebess zsia E-Tr

 

A Jga-rendszer

A jga eszmje mr a legrgibb upanisadokban is felbukkan s az ifjabbakban egyre fejlettebb alakban jelentkezik. A rendszer maga szintn rgi, mert tbb fogalma mr a buddhizmusban megvan. De a rendszer legrgibb tanknyve, a Patandsali nevhez fzd 194 Jga-sztra, krlbell egy vezreddel ksbbi kelet (Kr. u. 4-5. sz.). E knyv minden ind theozfus szemben mrvad tekintly. A rendszer egyltalban risi befolyssal volt a klnbz ind szektkra, st India hatrn tlmenve a neoplatonizmusra, s gy ltszik, a gnoszticizmusra s szfizmusra is. jabban a modern spiritizmus akarja a rendszert a maga cljaira kizskmnyolni.
A Jga-rendszer velejben nem ms, mint a Sznkhja theisztikus (szsvara) vagy inkbb deisztikus alakja. Az isten (svara) eszmje nem organikus eleme a rendszernek, hanem a theistk kedvrt, a rgi atheisztikus jelleg leplezsre, van egszen klslegesen belje illesztve. Az isten nem igazi isten: nem a vilg teremtje s kormnyzja, nem az emberek jutalmazja s bntetje, s a vele val egyesls sem az emberi trekvs clja. Az isten nem teremtje az egyni lelkeknek sem, amelyek hozzja hasonlan kezdet s vg nlkl valk, hanem csak "kln llek" (purusa vissa), amely csak az anyaggal val kapcsolata tekintetben klnbzik a tbbi lelkektl, amennyiben t. i. az anyagnak legfinomabb, legtisztbb s legnemesebb alkotelemvel (szattva) ll rk s felbonthatatlan kapcsolatban, mirt is mindrktl mindrkk a legtbb hatalom, blcsessg s jsg birtokban van s rdemtl s bntl, minden affekcitl szabadon rk gynyrsgben l s ennyiben Epikuros isteneihez hasonlt. Az emberhez val viszonya abban ll, hogy a benne hv s bz szmra elmozdtja s megknnyti a megvltst: az isten megjellsre szolgl misztikus m (amen) sztag magban foglalja lnynek teljessgt s revellja t annak, aki helyesen mormolja s rtelmbe elmlyed. A rla val elmlkeds mr ifjabb upanisadokban is nagy szerepet jtszik. E misztikus sztag tisztelete, valamint a Jga theizmusa minden ind theozofiban megvan. - ettl a sajtsgos isten-eszmtl eltekintve a Jga: a kozmolgiai, fiziolgiai s llektani rszletek a megvlts tanval egytt egyszeren a Sznkhja-rendszerbl vannak tvve, amint megfordtva a jga-praxis t van vve a Sznkhjba. A kt rendszer szoros kapcsolatt a gyakori Sznkhja-jga sszettel is kifejezsre juttatja.


A jga-rendszernek specilis tana, amelyrl nevt is vette, a jga, tkp. "megfeszts, erfeszts", technikus rtelemben az rzkeknek mdszeres elfordtsa a klvilgtl s befel irnyozsa, a lleknek magba mlyedse, a gondolkozs koncentrcija, - a rendszer szerint a leghatlyosabb eszkz "a megklnbztet megismers" elrsre. A rendszer voltakppen sajtos tartalma a koncentrci technikja, a jga-praxis, amelyet a jgin (ma dsgi) gyakorol. A jga-praxis az ind kulturlis let legeredetibb jelensge. Mr az upanisadokban vannak oly kifejezsek, mint pl. "Aki eltt (az abszoltum) rtetlen marad, az megrtette; aki megrtette, az nem ismeri! (Kna-up. II. 3.) vagy "A tiszta szv megltja t... bels szemvel" (Mundaka-up. III. 1. 8). Eszerint mr az upanisadok korban megvolt az a felfogs, hogy sajt magunknak s a vilg legbels valjnak megkzeltsre ms t is van, mint a kznsges megismers, t. i. a gondolkozs koncentrcija. A jelensg sokfel elkerl a vilgon - egszen primitv npeknl is, s gy nem is lehet biztonsggal eldnteni, vajon ind eredet-e vagy India bennszltt slakitl van-e tvve. De akr ind eredet, akr nem, specilis ind alakja az egsz vilgon pratlanul ll: az a md, ahogyan a jga-praxis a vilgtl val methodikus elforduls s magunkba mlyeds tjn az tmant vagy a purust teljes elszigeteltsgben meg akarja kzelteni, egszen eredeti s az ind jga sajtos blyegz ismrve.
A mdszeres jga-gyakorlatnak nyolc "tagja" (anga), t. i. rsze, fzisa v. fokozata van. Az els kett mg nem rsze a koncentrcinak, hanem nlklzhetetlen elfelttele, a kvetkez hrom "tag" a testi, az utols hrom a szellemi gyakorlatokat foglalja magban.
Az els kt "tag" a jama, a kls (klvilgra vonatkoz) fkezs s a nijama az nfkezs. A kett egytt tz ernyt foglal magban s az erklcsi magatartst szablyozza. A jama tartalma az t jama: llnynek nem rtani, nem hazudni, nem lopni, nemi letet nem lni s ajndkot el nem fogadni. A nijama tartalma az t nijama: a (ritulis s morlis) tisztasg, az elgltsg, a vezekls (tapasz: meleg s hideg, hsg s szomjsg elviselse, kszsg s er a test edzsre s knzsra), a stdium (foglalkozs megvlt szvegekkel s tanknyvekkel vagy szakadatlan imdkozs) s hv odaads az istensg irnt (svara-pradhna). A hrom utols nijama (a tapasz, stdium s hv odaads) egytt vve a krij-jga, "cselekvsi (gyakorlati) jga", amelynek clja az elmlyeds elksztse s az t "akadly" (klsa), t. i. a nem-tuds (avidj), egoizmus, szeretet, gyllet s lethez ragaszkods gyngtse.
A harmadik tag az ls (szana), illetleg a testtarts ls kzben - a voltakppeni gondolkozsi gyakorlat els stdiuma, amelyrl mr egyes ksbbi, rszben knoni upanisadokban is van sz. A legalkalmasabb helyzet a kontemplcira: keresztbetett lbakkal a fldn lni; - fekdni, llni, jrni nem clravezet. A lbak s a tbbi testrszek tartsa szerint tbbfle lsmd lehetsges; az ind szisztematizl mnia ksbb nem kevesebb, mint 84 lsmdot klnbztet meg. Mr az upanisad-irodalomban elkerl az imnt emltett "ltusz-ls" (padma-szana), amely a leggyakoribb, a kereszt (szvasztitka) formjban ls s az "dvssges ls" (bhadra-szana). Az egyni zlsnek itt tg tere van, de mindenesetre "szilrd s knyelmes" (szthira-szukha: Jga-sztra, II. 46.) helyzetet kell elfoglalni, amelyben hosszabb ideig knyelmesen meg lehet maradni.
A negyedik tag a llekzet szablyozsa (prna-jma), amely mr ksbbi upanisadokban is elkerl. Ez valban kitn eszkz a gondolkozsnak a klvilgtl val elfordtsra. A f dolog, hogy a ki- s bellekzs s a llekzet visszatartsa szablyosan s lassan menjen vgbe (Jga-sz. II. 56.). Egy ma is dv eljrs a kvetkez. Az ember jobb keze hvelykvel elzrja a jobboldali orrlyukat s jobb keze kt utols ujjval a baloldali orrlyukat, erre kinyitja a jobboldali orrlyukat s lassan s mlyen bellegzi a levegt (ebben ll a praka, "a bellekzs"); aztn mind a kt orrlyukat elzrva hosszabb ideig visszatartja llekzett (ez a kumbhaka, "a llekzet visszatartsa"); vgl a baloldali orrlyukon lassan s egszen killekzi a levegt (ez a rcsaka, "a killekzs"). Mind a hrom aktus addig tart, mg az ember egy ngysoros vdikus strft elmond magban. E hrom aktuson kvl olykor egy negyedik is van emltve: a llekzet visszatartsa a leveg kibocstsa utn - oly neveken, mint kspin (Jga-sz. II. 51.), vjna (Cshndgja-up. I. 3. 3. - 5.), snjaka. - Egy msik, ugyancsak ma is dv eljrsa kvetkez. Az ember jobb keze gyrs ujjval befogja a baloldali orrlyukat s a jobboldali orrlyukon t killekzi a levegt (rcsaka); aztn jobb keze hvelyujjval befogja a jobboldali orrlyukat s a baloldali orrlyukon t llekzetet vesz (praka); vgl a baloldali orrlyukat is befogja s ameddig brja, visszatartja a levegt (kumbhaka). E manipulci msodzben fordtott sorrendben folyik le (baloldali killekzs, jobboldali bellekzs), harmadszor ugyangy, mint elszben - s gy tovbb tetszs szerinti ideig. E llekzsi gyakorlatok folyamn szintn ajnlatos vagy taln nlklzhetetlen segdeszkz imaformulk recitlsa, amely egyttal a hrom aktus idmrje is. A llekzet szablyozsnak e mdszere manapsg nyugaton, Eurpban s Amerikban is dvik s lltlag higinikus rtk s a testi s lelki erk fokozsra szolgl. Annyi bizonyos, hogy jgin csak az lehet, akinek teste-lelke egszsges s ellenllsra kpes. A Jga-sztrkban a betegsg, apathia, ktelkeds, szrakozottsg, lomhasg, elpuhultsg, hamis belts s indiszpozci Jga-gtl krlmnyek (antarja: Jga-sz. I. 30.).
Az tdik tag "az rzkszervek visszavonsa" (pratjhra), amely szintn elkerl mr az upanisadokban. A kapcsolatot a klvilg trgyai s a pszichikai appartus (csitta = a Sznkhjabeli linga) kztt a kls rzkek kzvettik, teht kifel hatnak. Ha teht a klvilg s a csitta kztti kapcsolatot meg akarjuk szntetni, arra kell az rzkszerveket szoktatni, hogy befel forduljanak s a csitthoz trjenek vissza. Mint a teknsbka visszahzza tagjait, gy vonja vissza magba az ember a ltst, hallst, szaglst, zlst s tapintst.
A hatodik tag, amelyrl szintn tudnak az ifjabb upanisadok, a "lekts" (dhran), t. i. a pszichikai appartus lektse, azaz rgztse /dsa-bandha: Jga-sz. III. 1./. Ez abban ll, hogy a jgin egy bizonyos helyre vagy pontra irnytja szellemt. Ez a pont lehet egy testrsz, pl. a kldk, szv, orr vagy nyelv hegye, a szemldkk kze, vagy valamely istensg. A "lekts", a llekzet visszafojtsval kapcsolatban, igen alkalmas trance-llapotok elidzsre.
A hetedik tag, amely szintn ismeretes az ifjabb upanisadokban, az elmlkeds v. meditci (dhjna) - a Jga-sztrk meghatrozsa szerint "a gondolkozsnak egy pontra irnytsa" /pratjaja-katnat: III. 2./. Velejben teht nem klnbzik az elbbi tagtl s csak e folyamatnak mlytse.
A nyolcadik s utols fokozat az elmlyeds, abszorpci, koncentrci (szamdhi) - az elbbi llapot fokozsa, amelyben a meditci "csak a trgyat tkrzi vissza s mintegy levetette sajt termszett" (Jga-sz. III. 3.). A szamdhi a "lleknlklisg" / nirtmakatva: Maitrjana-up. VI. 20-21. / llapota, amelyben az egyni ntudat teljesen kialszik, a meditci alanya s trgya, az egyni llek s a legfbb llek, ideiglenesen eggy vlik, az egyni llek egyesl az istensggel. Ez az egyesls a legnagyobb dvssg momentumnak van feltntetve. A szamdhi nem csupn a figyelem kzpontostsa, hanem a hdol tiszteletnek ama hangulata is, amelyben a llek az istensg, s ltalban minden magasabb fel kzeledik, teht vallsi jelleg is. - Hasonl termszet lelki llapot az eszthetikai kontemplci, amelyben az ember egszen rdektelenl, minden akarstl szabadon, egynisgnek s rdekeinek tudattl menten merl el a szpnek lvezetbe.
A szamdhinak egy alsbb s egy magasabb fzisa van. Az alsbb fzis a "tudatos" (szam-pradnyta) vagy "csrs" (sza-vdsa) szamdhi, amelyben ntudat ugyan nincsen, de megvannak azok a "csrk" (vdsa), amelyekbl az ntudat ksbb megint kifejldik. A magasabb fzis a "tudattalan" (a-szam-pradnyta) vagy "csrtlan" (nir-vdsa) szamdhi, amelyben a tudat csri is megsemmislnek. Mind a kt fzisnak ngy-ngy fokozata van. Az alsbb fzis ngy fokozatn sorjban megsznik a logikai bizonyts, a megfontols, az rm rzse s a tiszta ntudat, amelynek csak "csri" maradnak meg. A magasabb fzis ngy fokozatn teljesen megsznik az ntudat s ennek valamennyi csrja. A magasabb szamdhi legmagasabb fokozata a teljes ntudatlansg, technikus kifejezssel: a jga-alvs (jga-nidr) - a megvlts llapota, amelyben a llek teljesen elszigeteldik a testtl, de mindent tud s mindenre kpes, mert visszanyerte mindazon tulajdonsgokat, amelyekkel tiszta llapotban brt.
A jga teht "a tudat-funkcik elnyomsa" (csitta-vrtti-nirdha: Jga-sz. I. 2.), minden gondolkozs, rzs s akars teljes megsemmistse. Amitl teht a jginnak szabadulnia kell, igazn nem gyereksg. Nem csoda, ha elismerten s bevallottan csak igen kevesen rik el a vgclt. Mr az alsbb szamdhi elrsnek felttele, "a bels organum lecsendestse" (csitta-praszdana: Jga-sz. I. 33.), csak abban az esetben rhet el, ha a jginban megvannak oly sarkalatos ernyek, mint a szeret jakarat (maitri), az egyttszomorkods a szomorkodkkal (karun), az egyttrls az rvendezkkel (mudit) s az egykedvsg v. kznyssg a vilg javai s rmei irnt (upks). A jga-praxis, valsgos rendszeres gyakorlati tanfolyam, a testi s lelki training tanfolyama, amely igen hossz idt vesz ignybe. Ksbbi kor rszletezbb tanknyvekben az itt vzolt s "f-jga" (rdsa-jga) nevet visel lass mdszeren kvl egy msik, hatha jga nev methodus is van emltve, amely gyorsabb sikerrel kecsegtet. Ez a methodus az upanisadok sdi fiziolgijbl indul ki, amely szerint az letszervek (prna) a test ereiben mozognak s mkdnek s a llek egy a szvbl a fejbe vezet ren t ki- s bejrhat, s a rgi praxisnak fokozott, szrny nknzsokkal jr formja. Hasonl sznvonalak s szellemek egyes modern propaganda-iratok, amelyek mindazonltal feneketlen blcsessg hrben llanak.
A rgi jga-praxis, amint kevsb abszurd, gy kevsb barbr is, de ppen nem olyan rtatlan dolog, mint a modern teozofusok nyomn gondolni lehetne, mert vgelemzsben a szellem eltompulst eredmnyezi. A jga bevallottan a tudat-funkcik elnyomsa akar lenni, s a jga hveinek az az lltsa, hogy a llek a szamdhi llapotban mindent tud s mindenre kpes, gynge krptls azrt, hogy a szamdhi llapotn kvl errl tnyleg mit sem tud. Ha a jga-nidr valban olyan llapot, amelyben a llekzs minimumra van reduklva, az rzkek pihennek, a gondolkozs megll, a tudat jformn vagy egszen megsznik s ha ez az llapot nem a mly alvs, amely llts ellen a jginok tiltakoznak, akkor nyilvnvalan nem lehet ms, mint hipnotikus vagy ppen kataleptikus llapot, a tetszhall egy neme. Egyes igen gyakorlott jginok tudattalan llapotukban valban napokra, st tbb (5-6 htre eltemettetik magukat. Ilyesmi persze rendkvl ritka s egyltalban nem olyan kznsges s mindennapi dolog, mint a modern teozofusok s misztikusok hiszik vagy elhitetni akarjk. Az 1828 s 1837 kzti idbl mindssze ngy teljes hitelt rdeml eset van feljegyezve, s mind a ngy esetben minden valsznsg szerint egy s ugyanazon Haridsz nev jgin szerepelt, aki Rdsputna s Lahr vidkn vndorolt s j pnzrt eltemettette magt. Korbbi idbl egyetlen egy eset van (halloms alapjn) emltve, ksbbi idbl egyetlen egy hitelt rdeml adatunk sincsen. gy ltszik teht, hogy az emltett Haridsz egszen elszigetelten ll jgin volt, aki egynileg diszponlva volt a jga-katalepszira, ezt a diszpozcijt gondos training ltal fejlesztette, jelesl a szvkontrakcit nknyesen meg tudta lasstani, s ktsgkvl narkotikus szereket is hasznlt. Bebizonytott dolog, hogy a nyilvnosan fellp jginok aszktikus bravr-mutatvnyaik alkalmval kbt szereket (mint pl. belndek, maszlagos redszirom, indiai kender) hasznlnak, fstlnek vagy isznak. - Hipnzis s narkzis minden esetre sajtsgos eszkze az istensggel val egyeslsnek.
Ehhez jrul, hogy a jga-praxis motvumai nem mindig s nem egyformn tisztk. Idelis trekvs, kifogstalan jginok bizonnyal voltak s vannak, de voltak s vannak msflk is. Vannak, akik halluk utn magasabb hatalom s dicssg llapotban akarnak jraszletni: egy nknz jgin pl. veken t felemelve tartotta karjait, hogy kvetkez ltben kirly lehessen. Vannak, akik pusztn hiusgbl produklnak htborsztat nknzsokat, hogy a figyelmet magukra irnytsk. Vannak, mg pedig igen sokan, akik pnzrt, iparszeren foglalkoznak a jgval s akikre ezrt mveltebb hinduk is megvetssel nznek. Vannak vgl flelmetes s veszedelmes, gonosz varzslk hrben ll jginok, akik titkos erkre s ezek birtokban mindenfle anyagi elnykre trekszenek.
Vessnk egy futlagos pillantst e titokzatos erkre!
A csodban s varzslatban val hit oly rgi, mint az emberisg, s hihetetlen szvssggal tartotta s tartja magt mindentt a vilgon, mg a mvelt nyugaton is, annl inkbb a megmerevedett keleten, jelesl Indiban is. Primitv kultrj trsadalmakban mindentt uralkodik az a hit, hogy egyes, az istenekkel kzeli viszonyban ll embereknek termszetfeletti erejk s hatalmuk van: imik varzsmondsokk, ritulis cselekvnyeik varzslatokk, k maguk varzslkk vlnak. A Vda, a brahmanizmus szentrsa, szaturlva van ezzel a felfogssal: az Rg-vdban vagy kt tucat himnusz a varzslat krben mozog, az egsz Atharva-vdban a varzshit fojt s komor atmoszfrja uralkodik, a Jadsur-vdban s a brhmank irodalmban az ldozat s az ima, mint lttuk, samanisztikus varzseszkz s a papok valsgos samanok, st az ind filozfia centrlis eszmje, a brahman, eredetileg maga sem volt ms, mint varzslat, varzser. A heterodox buddhizmus e rszben az orthodox brahmanizmushoz kzelt: a buddhista szentek (arhat) a levegben tudnak rplni s nem ltez alakokat tudnak krnyezetk szemei el varzsolni. A sivaizmus valsgos meleggya a varzslatnak s a varzslat s boszorknysg formaszer elmlett alaktotta ki. A profn ind irodalomban hemzsegnek az olyan histrik, amelyekben a legkptelenebb babona dgvszknt grasszl. A vezekl valsgos varzsl, akinek varzserejtl isten-ember reszket. Az eposzban egy vezekl vezeklse hatalmval j vilgot teremt, egy msik a Gng folyt lehozza az gbl a fldre. A drmban, az let tkrkpben, sem hinyzik a varzslat: egy helyen egy varzsl istenek s egy tzvsz csalkpt idzi fl, msutt fehr s fekete mgia dnti el a hs s hsn sorst.
Ilyen atmoszfrban oly titokzatos manipulci, mint a jga, a mentlis aszkzis egy neme, szksgkpp s menthetetlenl degenerldott s t meg t szvdtt a varzslat szlaival. A jga eredetileg semmi egyb sem akart lenni, mint a llek megszabadtsa a jelensgek vilgnak illzijtl, s a jgin eredetileg semmi egyebet sem akart, mint a legfbb lny kzelbe frkzni s klnbz nem s fok dvssg-rzeteket tlni. A csodra szomjas milieuben azonban termszetszerleg fel kellett tmadnia annak a gondolatnak, hogy a miszterizus jga-praxis mellkesen termszetfeletti gymlcsket is terem s hogy a jgin heroikus erfesztse s vilgmegvetse jutalmul egszen spontn mdon, anlkl, hogy maga akarn, vagy rgondolna, termszetfeletti hatalmak (vibhti) vagy tkletessgek (sziddhi) birtokba jut: kpes csodkat tenni s varzsolni.
A Jga-sztrkban hossz jegyzke van e termszetfeletti erknek (III. 16-55.). A jgin ismeri a mltat s a jvt; rti az llatok hangjt; ismeri korbbi ltt, lete vgt s msok gondolatait; kpes magt lthatatlann tenni; elefnt s ms llatok ereje birtokban van; ismer mindent, ami szubtilis, rejtett s tvoli, a mindensget, a csillagok jrst, a test szervezett; kpes tel-ital nlkl hsgt s szomjsgt csillaptani, lbt megdnthetetlenl megvetni, az dvzlteket sznrl sznre ltni; ismeri a maga bels organumt s purusjt, ltalban intuitv ismeretek birtokban van; kpes idegen testbe bemenni, vzen, iszapon s tskebozton srtetlenl tjnni, fellngolni, mindent meghallani, a levegben jrni, az anyagi elemeken uralkodni; a nyolc "nagy tkletessg" birtokban kpes magt vgtelen kicsiv vagy naggy, knnyv vagy nehzz tenni, magt brhov thelyezni, minden vgyt teljesteni, isteni dicssgre, s hatalomra szert tenni; tkletes, (szp, ers stb.) s srthetetlen test birtokban van: uralkodik rzkszervein; gyors, mint a gondolat; kpes organumok nlkl is ltezni s a termszet felett uralkodni; egyltalban mindenhat s mindentud. - Mindezen tkletessgek, amennyiben egyltalban a jgin birtokban vannak, a szamdhi eksztatikus llapotban termszetesen nincsenek birtokban, mert ekkor a jgin nincs ntudatn, de mihelyt az elragadtats llapota megsznt, teht a kznsges letben, jelentkeznek nla, mint a szamdhi hatsai s benyomsai.
Ezek a fantazmagorik ktsgkvl a jga-theria fattyhajtsai, amit taln a Jga-sztrk szerkesztse idejben is rkeztek mg. A csodaerket tartalmaz fejezetben valban vannak olyan kijelentsek, amelyek erre engednek kvetkeztetni: ilyen pldul az, hogy a csodaerk csak ber llapotban tkletessgek, a szamdhi ltrejttnek azonban akadlyai (upaszarga: III. 37.) vagy hogy a legfbb cl, az izolci (kaivalja), csak akkor rhet el, ha a csodaerkkel szemben is megvan a kznyssg (vairgja: III. 50.). De mindez nem vltoztat azon a tnyen, hogy a tkly fokn ll jgin mr a sztrk szerint is magasabb rend lny, aki kpes a dolgok termszetes rendjt ttrni s varzsolni. Ez a felfogs a sztrk kortl ltalnos volt s ma is tartja magt. Mivel senki sem tudhatja, hogy egy bizonyos jgin mennyire vitte a jga fnsges mvszetben, azrt minden egyes jgin kivtel nlkl tisztelettel vegyes flelem trgya. Egyes, de igen gyr szm "felvilgosultak" kivtelvel mindenki meg van gyzdve rla, hogy a jgin magasabb rend ember, pp oly hatalmas szemlyisg, mint a brhmana (pap), st mg hatalmasabb, mert a varzsl par exc. akinek tka szerencstlensget, ldsa szerencst hoz, akit teht minden ron meg kell nyerni s le kell ktelezni s a vilgrt sem szabad megharagtani.
A jginnak tulajdontott varzserk kztt a legflelmesebbek egyike az, hogy a jgin kpes szemlyisgt a maga testbl brki msnak a testbe tvinni (Jga-sz. III. 38.) - magyarn: a maga brbl kibjni s ms valakibe belebjni. Mivel ugyanis a jgin kpes a karman-ktelket, amely a bels organumot (csitta) a testhez fzi, megoldani s mivel ismeri azt az utat, amelyen a csitta a testbe jutott, azrt kpes bels organumt a maga testbl kihozni s ms testbe tvinni, - a Sznkhja-Jga-elmlet nyelvn szlva: a jgin kpes a finom testet a durva testbl kihozni s ms testbe tvinni. Ily fantasztikus alakcsere nem egy ind trtnet trgya. A Kath-szarit-szgara c. mesegyjtemny egy trtnetben (I. 4.) egy kirly ppen abban a pillanatban hal meg, mikor hrom brhmana rkezik palotjba, hogy nagyobb sszeget kolduljon tle. Egyikk, a varzslatban jrtas Indra-datta, a kvetkez tervvel ll el: bemegy a kirly tetembe, trsainak egyike krje tle a pnzt, megadja, aztn visszatr a maga porhvelybe, amelyet ezalatt a harmadik rizzen. A terv sikerl, de csak rszben. A kirly okos minisztere rjn a dologra s mivel a trnrks mg gyermek s az orszgot hatalmas ellensgek fenyegetik, elhatrozza, hogy nem ereszti ki a jgint a kirly testbl. Evgbl minden tetemet azonnal elgettet a vrosban - Indra-datta lettelenl hever testt is, gyhogy a jgin knytelen a kirly testvel egytt ktelessgeit is tvenni. - Egy ms hasonl trtnetben egy sivaita jgin, aki vek ta lakott egyedl a temetben, a hullagets helyn, egszen megregedett s elgynglt. Egyszer egy fiatalember holttestt hoztk a temetbe. A mglyra ttel pillanatban a jgin elhagyta a maga reg testt s bement az ifj testbe, amely abban a percben megelevenedett. Az ltalnos rm kzepette az ifj, illetleg a testben lev jgin, kijelentette, hogy azrt jtt vissza a msvilgrl, mert Siva isten megengedte neki, hogy tovbbi lett az szolglatnak szentelhesse, minl fogva a temetben kell maradnia vezekelni, klnben rgtn meghal. Az ifj rokonainak tvozsa utn a jgin elgette a maga reg testt s mint a megvedlett kgy folytatta eddigi lett.
Ezer szerencse, hogy a varzserk korltlan felhasznlsnak egy nagy akadlya van - az a krlmny t. i., hogy a jga-er felhasznlsa a jgin vesztesge. Aki komolyan veszi a jgt, az megvltsra fordtja erejt s nem pocskolja el knnyelmen, nem is fitogtatja magasabb kpessgeit. Azok a jginok ("fakrok"), akik manapsg vrosokban vallsi nnepeken seregestl lpnek fel aszktikus s ms produkcikkal, csak pszeudo-aszktk s l-jginok, vndorl piaci ezermesterek, s mutatvnyaik nem egyebek kzismert kklersgnl, amelynek a rgi s igazi jghoz semmi kze. Az igazi jgin nem ll ki a vilg el magt mutogatni, ellenkezleg a magnyt keresi. Vajon valban hiszi-e magrl, hogy rendkvli kpessgek birtokban van, vagy csak szimbolikusan rtelmezi az ezekre vonatkoz elmletet? Semmi feltn sem volna benne, ha a jgin maga is komolyan hinne emberfeletti erejben. Minl inkbb elfordul a jgin a vilgtl s minl inkbb vonul vissza sajt lelkivilgba, annl szabadabbnak tudja magt a termszettl, ennek viszonyaitl, sszefggseitl s trvnyeitl: a jgin vilga nem ll az oksgi trvny uralma alatt, az szempontjbl az egsz causalis nexus jelentktelen. Ez a termszet rendjtl val szabadsg a jgin tudatban knnyen gy jelentkezhetik, mint pozitv uralom a termszet trvnyei felett. A jgin fantzija alkotta vilg csakugyan megvan, ha nem is a valsgban, de az tudatban. Elvgre a descartes-i Cogito, ergo sum elutasthatatlan korollriuma: Cogito, ergo est, azaz a vilg az n kpzetem - olyan, aminnek n "kpezem". A jga klnben is felette alkalmas az gyis fktelen ind fantzia tlftsre s a realits irnt val rzk eltomptsra: a jga-praxis hallucincikra vezet. Hipnzis s autoszuggeszti hatsa alatt a jgin knnyen arra a gondolatra jhet, hogy emberfeletti ember, s egsz komolyan hihet emberfeletti voltban.
A jgin csodaerejben val hit az ind theozfia torzszltte - egyltalban nem logikus s szksgszer kvetkezse az upanisadok vilgszemlletnek, br csri itt is megvannak, hanem srgi primitv kpzetekben gykerez, amelyek India szellemi letben szokatlanul kedvez talajra talltak, mirt is szvsabban tartjk magukat, mint brmely ms mvelt trsadalomban. Ennek megvan a magyarzata s a mentsge. A nyugati vilg, legalbb is mvelt rtege, a termszettudomnyok seglyvel, teht nem is olyan rgta, lerzta magrl ezt a hitet, amelybl mg a kzpkorban a boszorknyprk s rdgzsek fakadtak. Indiban azonban a termszettudomnyos gondolkozs sohasem volt npszer s csak jabb idkben, idegen (angol) befolys alatt, kezd vgtelen lasssggal fellrl lefel terjedni. Ezt tekintetbe vve az ember hajland a jga-eszmekrt enyhbben megtlni s megbocstani - de csak indeknek, nem nyugatiaknak! A jgin kitartsa s akaratereje, valamint idelja, ha agyrm is, megrdemli a tiszteletet s bmulatot. Nem gy bizonyos nyugati urak s hlgyek eljrsa, akik jga-mszavakkal doblzva hv llekkel s teli szjjal zengik a jgin dicsrett s kzvetlen tapasztals tjn akarnak a jgval megismerkedni. A jga-praxis elmletileg tarthatatlan s tudomnytalan, mert egszen sdi s helytelen fiziolgiai s llektani ismereteken pl fel, s hozz a legnagyobb mrtkben veszedelmes, mert, mint minden hipnotikus methodus, idvel szellemi eltompulsra vezet.

Forrs: http://www.terebess.hu/keletkultinfo/schmidt1.html#A2

 
BEJELENTKEZS
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
IRODALOM
 
E-KNYVTR
 
NI JGA
 
NI JGA
 
Nhny szana - feltlts alatt
 
HRLEVL
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!